Strona główna | Mapa serwisu | English version  
  
Myszoskoczki
Klatka czy akwarium
O myszoskoczku > Klatka czy akwarium

Klatka/Akwarium jest miejscem, gdzie myszoskoczki spędzają większość czasu, dlatego powinna być dostosowana do ilości i upodobań zwierzaków. Często przed zakupem odpowiedniego pomieszczenia dla gryzonia nasuwają nam się pytania: Jaką wielkość powinno mieć pomieszczenie? Co lepsze: klatka, czy akwarium?
1. Jakie wymiary?

Wymiary pomieszczenia powinny być przede wszystkim dopasowane do ilości zwierząt, które mają tam zamieszkać. Dla jednego skoczka wymiary minimalne, to: 40cmx30cmx30cm, ale przecież skoczków nie należy trzymać pojedynczo. Tak więc klatka dla dwóch, czy większej ilości skoczków powinna być większa . Odległość między prętami powinna wynosić do 1,2 cm, żeby skoczki się nie wydostały (zwłaszcza młode).Kupując klatkę należy się kierować zasadą: Im większa, tym lepsza. Trzeba pamiętać, że skoczki to gryzonie niezwykle ruchliwe, które uwielbiają się wpinać, tak więc nie powinno zabraknąć pięterek, które dodatkowo powiększają przestrzeń życiową.

Kupując akwarium trzeba zważyć na to, iż z powodu braku pięterek musi mieć ono większe pole podstawy. Dla swóch skoczków minimalna objętość, to 50l (pisałam, że należy patrzeć na pole, a nie na objętość, ale niestety nie posiadam takich informacji).

 2. Klatka, akwarium, czy Duna? 

A) Klatka

Wady  Zalety
- myszoskoczki wysypują ściółkę

 - dobra cykulacja powietrza
 - nie ma problemów z umocowaniem akcesoriów
 - możliwość wspinaczki
 - łatwa w czyszczeniu

B) Duna

WadyZalety
- zła wentylacja - myszoskoczki mogą swobodnie kopać, ściólka nie wysypuje się
- brak możliwości wspinania się  - łatwa w czyszczeniu
- problemy z przyczepieniem kołowrotka- pręty nie przeszkadzają w obserwacji skoczków
  


C) Akwarium

WadyZalety
- zła wentylacja- myszoskoczki mogą swobodnie kopać, ściólka nie wysypuje się
- brak możliwości wspinania się  - pręty, ani kolorowa kuweta nie przeszkadzają w obserwacji skoczków
- problemy z umocowaniem akcesoriów 
- trudne w czyszczeniu 

 

Wyposażenie
Aby myszoskoczki dobrze czuły się w swojej klatce należy zapewnić im dobre wyposażenie. Przedstawiam wam kolejną już tabelę z możliwymi elementami klatki:

NazwaKomentarzPrzydatność
KołowrotekKołowrotek najbardziej potrzebny jest przy małej klatce, gdy myszoskoczki nie mają zbyt dużej możliwości do biegania. Niestety kołowrotki są dostosowane do chomików. Myszoskoczki mogą sobie w nich przyciąć ogon!+/-
MiskaMiska jest dobrym sposobem na dawanie jedzenia, ale ja rozsypuje moim myszoskoczkom jedzenie po klatce. To bardziej przypomina im warunki naturalne, w których same muszą szukać sobie jedzenia.+/-
Skorupa kokosa (itp.)Skorupę można wstawić zamiast domku. Pamiętaj, aby nie miała ona ostrych krawędzi!-
PojnikChoć dzikie myszoskoczki nigdy nie piją wody, to jednak lepiej dawać im pić. Bez wody są bardziej agresywne. Odradzam lania wody do miseczki bo ciekawskie myszoskoczki zaraz ją wywrócą.+
TrocinySą niezbędne dla myszoskoczka. Inaczej chodziły by one po swoim moczu i odchodach.+
SianoSłuży jako materiał na gniazdo. Myszoskoczki mogą się w nie wtulić.+
PrzestrzeńKlatka lub akwarium powinno mieć pojemność min. 45l. Przecież myszoskoczki muszą się gdzieś "wychasać"!+
DomekDomek budzi wśród hodowców wiele kontrowersji. Wg. mnie myszoskoczki lepiej czują się w gnieździe, bo mogą je formować i zagrzebywać się w nim.+/-

 


Ściółka


A) Trociny

Trociny są powszechnie stosowane jako ściółka. Przy zakupie trocin trzeba zwrócić uwagę, czy nie są one zbyt drobne, gdyż mogą dostać się do układu oddechowego i czy nie są z drzew iglastych (a w szczególności drewna cedrowego, ponieważ jest ono toksyczne dla gryzoni). Myszoskoczki mogą w nim dowoli kopać, ale już mniej zadowoleni są właściciele, jeżeli trzymają skoczki w klatce (bo chyba nikt nie ma ochoty co 15 minut sprzątać wysypanych wiórów). Trociny są częstą przyczyną alergii.

cena: ok.2zł


B)Siano 

Siano często dodawane jest do trocin. Myszoskoczki chętnie go podjadają i używają jako budulca do budowania gniazda. Jako sama ściółka nie jest polecane, ze względu na małą chłonność wilgoci i zapachów. Może być przyczyną świerzbu. Podobnie jak trociny jest częstą przyczyną alergii. 

cena: ok.2zł

          

C) Cat's Dream/Cat's Best 

Według mnie zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Dobrze chłonie wilgość i zapachy. Jest w 100% naturalny i w dodatku skoczki chodząc po nim tępią sobie pazurki. Nie uczula i jest bezpieczny pod każdym względem. Sam się przekonałem, iż jest o wiele lepszy od trocin. Polecam ten żwirek szczególnie dla myszoskoczków uczulonych na trociny.

objętość: 7l

cena: ok.14zł




Miska i poidełko

Najlepiej ceramiczna, ponieważ plastikowa może zostać szybko pożarta. Pozatym lekką miseczkę z plastiku nie trudno wywrócić (ceramiczna miseczka może zostać tylko zasypana ).Dobrym pomysłem (powiedziałabym nawet, że najlepszym) jest metalowa zawieszana miseczka. 

Miseczka plastkiwa:


cena: ok. 1zł

Miseczka metalowa zawieszana:


cena: ok:8zł

Miseczka ceramiczna:


cena: ok:8zł

 Poidełko/miseczka na wodę

Często pojawia się pytanie: Co jest lepsze: poidełko, czy miseczka?. Lepsze jest poidełko, gdyż z miseczki woda się wylewa, a w dodatku szybko zostaje zabrudzona trócinami/inną ściółką. Miseczka jest zdecydowanie złym pomysłem zwłaszcza dla myszoskoczków.Myszoskoczki piją bardzo mało, więc poidełko może być nawet 50ml (mniejszych chyba nie produkują).


cena: 6-15zł



 Domek


 Najlepsze są domki drewniane i z kokosa. Plastikowe mogą (choć nie muszą) zostać pożarte. Jajlepsze są domki bez spodu (są bardziej higieniczne i w razie czego, ma się lepszy dostep do myszoskoczka, który się w nim schronił). Drewniane domki też są przerabiane na wióry, ale drewno przynajmniej nie jest szkodliwe (w przeciwieństwie do plastiku). Domek kokos można zrobićsamemu. Wystarczy kupić zwykły kokos, wywiercić odpowiedniej wielkości dziurkę i wyskrobać zawartość.

Domek plastikowy:


cena: ok.6zł

Domek drewniany:


cena: ok.15zł

Domek kokos:


cena: ok.5-20zł



Kołorotek


Myszoskoczki tak jak chomiki lubią biegać w kołowrotku. Karuzela powinn być ,,pełna" tzn. nie mieć odstępów, gdyż myszoskoczek może sobie uszkodzić ogon. Jeśli mamy ,,niepełny" kołowrotek, to możemy przewlec jakiś materiał lub paipier pomiędzy pręciki.

Kołowrotek ,,pełny" plastikowy:



cena:3-8zł 

Kołowrotek ,,niepełny" metalowy:


cena: 10-15zł 

Kołowrotek ,,niepełny" plastikowy:


cena:8-15zł

Kołowrotek drewniany:


cena: ok.15zł


Piasek do kąpieli i pojemnik na niego

Myszoskoczki podobnie jak szynszyle i koszatniczki są szczęśliwe, gdy mają zapewniony dostęp do kąpieli piaskowych. Do takich kąpieli potrzebny jest piasek (najlepiej pył kąpielowy dla szynszyli ) oraz pojemnik do niego, chociaż pisaek można sypać też bezpośrednio na podłogę. Nie poleca się go wstawiania na stałe do klatki, gdyż myszoskoczki szybko mogą zrobić z niego kuwetę. Najlepiej wstawiać pojemnik z piaskiem na kilka minut, a potem zabierać lub zpewnić możliwość kąpieli podczas wybiegu.

Pojemnik powinien być na tyle duży, żeby myszoskoczek mógł się w swobodnie tarzać.





.