Strona główna | Mapa serwisu | English version  
  
Myszoskoczki
Jeden czy stadko
O myszoskoczku > zanim kupisz > Jeden czy stadko
1. Jeden myszoskoczek

Myszoskoczki są zwierzętami stadnymi, więc nie powinno się ich trzymać pojedynczo. Gerbil pozbawiony kontaktu z innym skoczkiem może stać się osowiały, a nawet może zacząć się samookaleczać. Zdarzają się przypadki, kiedy samotny skoczek obgryzł sobie łapkę, czy ogon. Nawet jeśli będziemy myszoskoczkowi poświęcać dużo czasu, to i tak nie będzie naprawdę szczęśliwy. Jeśli więc nie mamy warunków na conajmniej dwa skoczki, to dajmy sobie spokój lub kupmy chomika.

2. Dwa myszoskoczki lub stadko

Możemy kupić kilka myszoskoczków tej samej płci lub parkę. Jeśli nie mamy warunków na młode, to lepiej wybierzmy dwie/trzy lub więcej (jeśli mamy odpowiedniej wielkości klatkę) samiczki lub samce. Zresztą parkę i tak trzeba będzie rozdzielić, chyba, że chcemy aby samiczka zdechła z wycieńczenia, bo ciąża bardzo obciąża organizm. Zarówno samce  jak samiczki, jeśli były od małego razem lub są z jednego gniazda powinny bez problemu się zaakceptować. Nie powinno się do jednej samiczki dołączać dwóch lub więcej samców gdyż dojdzie do rozlewu krwi i może się skończyć nawet śmiertelnie dla słabszego skoczka.

Ilość skoczków powinna być dostosowana do wielkości klatki/akwarium jaką posiadamy. Obserwowanie zachowań społecznych tych gryzoni w stadzie jest bardzo ciekawe. Polecam też zajrzeć tu:http://www.gryzonie.kom.pl/tematy44/8204.htm 

3. Łączenie skoczków

 Może się zdażyć, że kiedy trzymamy dwa skoczki jeden z nich zdechnie, a wtedy drugi pozostanie sam. Może też być tak, ze mieliśmy do tej pory jednego skoczka i postanowiliśmy dokupić mu towarzysza. W przypadku gdy oba skoczki są młode nie powinno być większych problemów. Łatwiej też do dorosłego skoczka dołączyć mładego niż połączyć dwa dorosłe skoczki. U myszoskoczków  samice bywają agresywniejsze, niż samce. Jednak jeśli mamy możliwość nabycia drugiego skoczka, aby tamten nie był sam, to warto sprubować.

Najpierw myszoskoczki trzeba zapoznać na neutralnym terenie (np. w wannie). Klatkę i akcesoria trzeba dokładnie wymyć. Jeśli próba na neutralnym terenie wypadnie dobrze, skoczki można razem włożyć do klatki. Trzeba je jednak uważnie obserwować i w razie gdyby polała się krew, szybko rozdzielić. NiegroĽne bójki mogą być potrzebne do ustalenia hierarhi. W takim wypadku rozdzielać nie ma potrzeby.

.